- PTPa Pandemia; trzecie spotkanie – Ewa Kobylinska-Dehe
Dowiedziałam się od Grażyny Zajder, że nasza dzisiejsza rozmowa online odbywa się zamiast tradycyjnego noworocznego spotkania w siedzibie Towarzystwa na Lwowskiej. Tym bardziej czuję się zaszczycona, że mogę wziąć w niej udział. Myślę, że zaproszenie…
- PTPa Pandemia; trzecie spotkanie – Wiktor Sedlak
Na początku chcę podkreślić, że to, co zamierzam powiedzieć, nie ma prowadzić do rozstrzygających konkluzji. Jestem pewien, że doświadczeniu pracy zdalnej nadamy rozumienie dopiero po powrocie do pracy z naszymi pacjentami w gabinetach, a indywidualna ocena tych doświadczeń będzie bardzo różna. Warto też wspomnieć, że…
- Iluzja bliskości i dystansu podczas pandemii Covid 19 – Leon Kleimberg
Jeśli chodzi o naszą pracę kliniczną, rama analityczna, która tak bardzo zależy od szczególnego rodzaju dystansu i bliskości między analitykiem i pacjentem w tworzeniu terapeutycznej iluzji w przeniesieniu, nie uniknęła tych nieprzewidywalnych zmian, jakie zachodzą w aktualnym czasie naznaczonym…
- Doświadczenie przejścia. Próba przyjrzenia się aktualnej sytuacji w psychoanalitycznej praktyce, zainspirowana dwoma pojęciami z antropologii: : obrzędu przejścia i communitas – Aleksandra Pilonow
Praktyka psychoanalityczna została dotknięta i włączona w proces społecznej adaptacji wymuszonej pandemią. Szeroko rozumiana kwarantanna narzuciła zmiany w życiu całego społeczeństwa. Analogia do obrzędu przejścia opisywanego przez antropologów, dotyczy procesów, jakie pojawiają się w…